Proje Hakkında

Projenin Genel Amacı; bölgede açık olan meslek alanlarına yönelik, dezavantajlı bireylerden oluşan kursiyerlerden nitelikli ve donanımlı elemanlar yetiştirerek, işsizlik, sosyal güvenlik kaygısı, toplumsal sorunlar ve sosyal uyum kaygısını azaltmaya yönelik faaliyetler ile dezavantajlı grupların sosyal içermesine katkı sağlamak ve bölgedeki özellikle kadın istihdam oranlarının artmasına destek olmaktır.

Bu projenin faaliyetleriyle; Kocaeli’deki dezavantajlı kesimlerin özellikle kadınların istihdama katılımının kolaylaştırılması, genç işsizliğinin azaltılması, ildeki ve bölgedeki ihtiyaçlara uygun alanlarda nitelikli ve üretken beşerî sermayenin geliştirilerek sosyal yardım alan kesimlerin gelir düzeyinin artırılması, kendi işini kurabilecek olanlara destek olunması, dezavantajlı gruplara sunulan eğitim ve sosyal destek hizmetlerinin kalitesinin artırılması ve toplumdaki bu kişilere yönelik olumsuz algının düzeltilmesine katkı yapılması hedeflenmektedir.

Projenin Önemi

Mesleğim Var, Umudum Var Projesi ile İzmit Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin atıl durumda olan 2 nolu binası tadilat ve onarım yapılarak eğitim merkezi haline getirilmiştir. Tam donanımlı 2 atölye (Yazılım, Aşçılık / Pasta Yapımı), 1 sunum ve konferans salonu, 1 ofis, 1 eğitmen odası, 1 Rehberlik ve Beceri Test Merkezi, 1 Oyun Odası ve 2 eğitim sınıfı oluşturulacaktır.

İlk etapta 184 kişiye eğitim verilerek, sektörde istihdamlarına kolaylık sağlamak üzere staj yapmaları için sanayi ile iş birliği yapılacaktır. Kursiyerlerin kurs sonunda istihdam edilmesi ve kendi işyerlerini kurmaları için destek olunacaktır.

Bu merkez; Ford gibi büyük sanayi kuruluşlarıyla, ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Kocaeli Sanayi Odası ve İŞKUR ile yakın iş birliğinde özellikle dezavantajlı gruplara hizmet verecektir. Kocaeli’deki dezavantajlı kadınların istihdama katılımın kolaylaştırılması, genç işsizliğinin azaltılması, ildeki ve bölgedeki ihtiyaçlara uygun alanlarda nitelikli personel yetiştirilmek üzere hem mesleki eğitim hem kariyer rehberliği hem de sosyal destek sağlanacaktır.